Potřebujete poradit ?
Zapomeňte na chemii - dřevo můžete nabarvit i pomocí vína
Zapomeňte na chemii - dřevo můžete nabarvit i pomocí vína
Rádi vyrábíte bytové doplňky, ale nechce se vám při jejich výrobě používat chemické barvy? Možná vás to překvapí, ale dřevěnou poličku, stolek čí šuplík můžete namořit i zcela ekologicky a přitom prakticky zadarmo s pomocí červeného vína. Červené víno nejenom že nádherně voní, ale dokážete s ním obarvit jakýkoli porézní materiál, tedy nejen dřevo, ale například i látku nebo velikonoční vajíčka.
Příprava dřeva na moření
Aby se víno do dřeva dobře vsáklo, je potřeba z něj odstranit předchozí lak. Očistěte dřevo pomocí smirkového papíru a na malém kousku (ideálně v místě kde to nebude příliš vidět) vyzkoušejte, jak vinné mořidlo na dřevo chytá. Problém může nastat v případě přírodního dřeva ošetřeného voskem, který se vsákne hluboko do struktury dřeva. Voskované dřevo není dostatečně porézní a přírodní mořidlo by nemuselo chytnout stejnoměrně.
Moření dřeva vínem - ekologický způsob obarvení nábytku
Na moření můžete použít běžné červené víno, které dřevu dodá lehký narůžovělý tón. Pokud budete chtít sytější a tmavší barvu, můžete nátěr několikrát opakovat, dřevo získá temnější, nafialovělý nádech. Víno se do dřeva vsákne a většinou během hodiny zcela uschne. Poté můžete aplikovat další vrstvy nátěru, nebo jej zafixovat pomocí bezbarvého laku. Lakované dřevo bude mít kromě zajímavé barvy i hezký lesk, bude odolnější proti vlhku a při úklidu z něj půjde lépe utírat prach. Typické vůně vína se nemusíte obávat, jakmile nátěr zaschne, víno přestane být cítit.
Další typy přírodních barviv vhodných k barvení nábytku
Kromě červeného vína, které dodá nábytku příjemný nafialovělý odstín, můžete k barvení dřeva použít i další přírodní barviva: červenou řepu, kurkumu, kávu, černý nebo zelený čaj, popřípadě odvar z cibulových slupek. Barvy můžete mezi sebou i různě kombinovat a vytvářet další odstíny, které ekologickým a levným způsobem ozdobí váš domov.